tr
(0048) 52 388 67 65
  1. /
  2. Aktualności
  3. /
  4. Podstawy pracy w opiece od A do Z!

Podstawy pracy w opiece od A do Z!

Zastanawiając się nad podjęciem pracy w roli opiekunki osób starszych za granicą, większość osób skupia się przede wszystkim na przyszłych obowiązkach. Warto jednak przemyśleć inne kwestie związane z zatrudnieniem. W dzisiejszym artykule skupimy się na przedstawieniu najważniejszych zagadnień, które mogą być pomocne dla początkujących opiekunów. Zapraszamy do lektury!

Jak znaleźć bezpieczne miejsce pracy?

Obawiasz się wyjazdu do pracy za granicę? Niepotrzebnie! Skorzystaj z usług sprawdzonych agencji, które mają dobrą reputację i doświadczenie w branży opieki nad seniorami. Ponadto dokładnie przeanalizuj oferowane warunki zatrudnienia – umowa, wynagrodzenie, godziny pracy oraz zakres obowiązków to podstawa. Upewnij się, że wszystko jest uwzględnione w umowie. Możesz także porozmawiać z innymi opiekunkami, które pracowały dla danego pracodawcy lub agencji – ich doświadczenia mogą być cennym źródłem informacji na temat rzeczywistych warunków pracy.

Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej?

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej na stanowisko opiekunki osób starszych istotne jest przestrzeganie kilku kluczowych zasad. To one pomogą Ci zrobić dobre wrażenie i zwiększyć szanse na zdobycie pracy. Przede wszystkim pamiętaj o punktualności oraz o schludnym ubraniu. To ważne spotkanie, więc warto zadbać o odpowiednią prezencję – elegancki strój sprawi, że będziesz wyglądać profesjonalnie.

Kolejnym istotnym elementem jest przygotowanie się do rozmowy. Nie stawiaj się na spotkaniu, nie mając pojęcia o pracy, o którą aplikujesz. Zawód opiekunki osób starszych wymaga specyficznych umiejętności i doświadczenia, dlatego warto wcześniej zapoznać się z obowiązkami, a także sytuacjami, z którymi możesz mieć do czynienia.

Podczas rozmowy możesz także przytoczyć dotychczasowe doświadczenie w opiece nad seniorami bądź ogólnie w pracy za granicą. Unikaj jednak wyolbrzymiania umiejętności i kompetencji – bycie szczerym w ocenie swoich zdolności pomoże uniknąć nieporozumień w przyszłości. Przykładowo, jeśli nie jesteś pewien swojego poziomu języka niemieckiego, lepiej nie przesadzaj z jego oceną. To samo tyczy się czynności związanych z opieką – jeżeli nie miałeś do czynienia z przebieraniem czy pielęgnacją osoby starszej, nie zapewniaj, że będzie to dla Ciebie w 100% wykonalne.

Pamiętaj także, że rozmowa kwalifikacyjna to okazja do zadawania pytań i wyjaśniania wszelkich wątpliwości. Bądź otwarta na rozmowę oraz gotowa do wyrażania swoich oczekiwań, jak również potrzeb. Dzięki temu pokażesz swoją determinację i zaangażowanie w podjęciu pracy.

opieka-nad-seniorem-1024x576

Zadbaj o odpowiednie ubezpieczenie

Choć agencja pomoże Ci załatwić wszelkie formalności niezbędne do legalnego zatrudnienia, sprawdź dokładnie kwestię związaną z ubezpieczeniem. Jest ono kluczowym elementem, który zapewni Ci ochronę w przypadku różnych sytuacji, zarówno związanych z chorobami, jak i ewentualnymi wypadkami. Zorientuj się, jakie konkretnie korzyści przysługują Ci w ramach pakietu oraz czy są one zgodne z lokalnymi przepisami, a także standardami. Dobrze jest wiedzieć, czy ubezpieczenie obejmuje koszty transportu powrotnego do kraju w poważnych przypadkach chorobowych lub nagłych sytuacjach. Należy również zainteresować się Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która wyrabiana jest z ramienia NFZ. Dbając o odpowiednie ubezpieczenie, zapewnisz sobie spokój i pewność, że w razie potrzeby będziesz objęta wsparciem oraz ochroną.

Znajomość języka niemieckiego – obowiązkowa?

Znajomość języka niemieckiego może być kluczowym elementem decydującym o Twojej zdolności do wykonywania obowiązków zawodowych w Niemczech. Choć nie zawsze jest to wymóg absolutny, umiejętność komunikacji w języku niemieckim znacznie ułatwia codzienne zadania związane z opieką nad seniorami oraz umożliwia porozumienie się z personelem medycznym czy innymi opiekunami.

Agencje rekrutacyjne lub pracodawcy mogą wymagać określonego poziomu znajomości języka, dlatego podczas aplikowania na ofertę wskaż swoje realne umiejętności. Poznanie podstaw języka jest tutaj bardzo pomocne – w końcu będziesz spędzać całe dnie z seniorem, który poza prośbami o opiekę z pewnością chętnie z Tobą porozmawia. Jeśli Twoja znajomość języka niemieckiego nie jest jeszcze wystarczająca, warto podjąć działania mające na celu jej poprawę przed rozpoczęciem pracy. Możesz skorzystać z kursów językowych, materiałów edukacyjnych online, a także praktykować swoje umiejętności poprzez rozmowy z native speakerami i codzienne czytanie bądź słuchanie materiałów. Inwestycja w rozwój w tym kierunku może otworzyć przed Tobą nowe możliwości zawodowe oraz umożliwić pełne wykorzystanie potencjału na rynku pracy w Niemczech. Nie da się również ukryć, że będziesz czuła się pewniej, rozumiejąc, o czym rozmawiają osoby z otoczenia.

Przywileje

Oczekiwania wobec opiekunek są wysokie, więc ważne jest, aby znać swoje prawa i przywileje. Osoba zajmująca się seniorami ma prawo do zachowania prywatności, co oznacza, że jej przestrzeń osobista powinna być szanowana. Niemieccy pracodawcy zazwyczaj zapewniają opiekunce osobny pokój, do którego ma ona wyłączny dostęp. Rodzina podopiecznego powinna zapytać o zgodę przed wejściem do tego pomieszczenia. W przypadku gdy taka granica jest naruszana, opiekunka powinna asertywnie i uprzejmie zaznaczyć swoje prawa. Ma ona również prawo do korzystania z produktów spożywczych znajdujących się w domu podopiecznego. Jeśli brakuje jakiegoś produktu, powinna mieć możliwość poproszenia o uzupełnienie zapasów lub uzyskanie pieniędzy na zakupy. Jeśli musi przestrzegać konkretnej diety lub ma alergię pokarmową, konieczne będzie poinformowanie o tym rodziny. Ważne jest, aby opiekunka miała także czas na odpoczynek, ponieważ praca w opiece nad osobami starszymi może być wymagająca fizycznie i psychicznie. Zazwyczaj te kwestie są ustalone przed rozpoczęciem pracy. Ponadto wybierając ofertę z rąk agencji, opiekunka ma pewność, że w przypadku problemów czy konfliktów może liczyć na wsparcie koordynatora. To daje jej poczucie bezpieczeństwa i pewności, że zawsze może zwrócić się o pomoc.

opieka-nad-seniorem-w-niemczech-1024x682

Obowiązki opiekunki

Musisz pamiętać, że z tego typu pracą wiąże się nie tylko satysfakcja płynąca z pomagania innym, ale i duża odpowiedzialność. Warto więc zapoznać się z podstawową listą obowiązków, które oczywiście mogą się różnić w zależności od stanu zdrowia podopiecznego czy specyficznych wymagań pracodawcy. Do najczęstszych zadań należą:

  • pomoc w codziennych czynnościach, np. higiena, ubieranie się, jedzenie,
  • organizacja czasu wolnego, w tym spacery, rozmowy, wspólne zajęcia,
  • prowadzenie gospodarstwa domowego – gotowanie, sprzątanie, pranie,
  • monitorowanie stanu zdrowia podopiecznego, w tym podawanie leków, współpraca z lekarzami i terapeutami.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej – sprawdź nasz ostatni artykuł. Szczegółowo opisaliśmy w nim, co wiąże się z tego rodzaju pracą.

Co powinno znaleźć się w walizce opiekunki?

  • Dokumenty: dowód osobisty lub paszport, prawo jazdy, umowa z pracodawcą/agencją.
  • Elektronika: komórka, laptop, tablet, czytnik.
  • Akcesoria łazienkowe: podstawowe produkty do higieny osobistej oraz kosmetyki pielęgnacyjne, zapas leków (jeśli przyjmujesz je regularnie).
  • Ubrania dopasowane do pory roku: wygodne, luźne, niekrępujące ruchów. Weź także coś eleganckiego – jeden lub dwa zestawy na specjalne okazje.
  • Pieniądze: zanim dostaniesz pierwszą wypłatę, warto zabrać ze sobą kartę oraz trochę gotówki. W ten sposób przygotujesz się na wszelkie ewentualności.

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Wyjeżdżając do pracy z zaufanymi agencjami, nie musisz się o nic obawiać, jednak aby czuć się pewniej, szczególnie jeśli to Twój pierwszy raz, możesz się zabezpieczyć. Ustaw zlecenia stałe w banku, by pod Twoją nieobecność rachunki opłacały się automatycznie. Przekaż klucze do mieszkania zaufanej osobie, poproś ją też o zaglądanie do skrzynki pocztowej. Zostaw rodzinie adres nowego miejsca zamieszkania i poinformuj ich o szczegółach podróży oraz o tym, jak długo będziesz w Niemczech. W ten sposób wszyscy poczujecie się bezpieczniej.

Znając swoje obowiązki oraz przywileje, będziesz lepiej przygotowana na podjęcie roli opiekunki. Pamiętaj, że to i pozytywne nastawienie mogą sprawić, że praca za granicą będzie naprawdę satysfakcjonująca. Co prawda nie da się przewidzieć, czy podopieczny lub jego rodzina będą przyjaźnie nastawieni, można jednak zwiększyć swoje szanse na dobre pierwsze wrażenie. Znajomość powitalnych niemieckich słów i szczere zainteresowanie seniorem powinny szybko przełamać pierwsze lody. Przede wszystkim jednak warto pamiętać o okazaniu pracodawcom szacunku oraz zrozumienia. A jeśli napotkasz jakieś trudności czy problemy, skontaktuj się ze swoim koordynatorem – wysłucha Cię i postara się pomóc!